• Loteryjka u Wisi - akcja czytelnicza

          • Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji “Loteryjka u Wisi”.

            Wisława Szymborska organizowała loteryjki dla znajomych. Każdy mógł podczas wieczorku u poetki wylosować mały gadżet. Były tam różne przedmioty - od absurdalnych po całkiem użyteczne. Od 25 do 29 września w bibliotece można było po wypożyczeniu książki, wylosować właśnie taki drobiazg :)

             

          • SPOTKANIE Z POLAKAMI NA LITWIE

          • "Wśród drogi  krętej i trudności  ty pamiętaj o polskości ". 

            Te słowa pani wizytator z Bielska Białej Natalii Rykowskiej towarzyszyły nam przez cały pobyt i były dla nas ważne. Zrozumieliśmy jak ważne jest wsparcie Poloni Litewskiej.

            W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła wzięła w wielu akcjach charytataywnych na rzeczpomocy na dzieciom na Kresach. Jedna z akcji była akcja:" Mikołaj  na Kresach". Organizatorem akcji jest ks. Ryszard Umański , który jest też Prezesem Towarzystwa Patriotycznego na Krsach. W ramach podziękowania Delegatura z Bielska Białej  wytypowana wśród 110 szkół biorących udział w akcji 10 szkół  na wyjazd do Wilna. Wśród nich znalazła się Szkoła Podstawowa w Rudziczce. Z naszej szkoły pojechało 4 uczniów należących do wolontariatu szkolnego wraz z  opiekunem. W programie uwzględniono zwiedzanie Wilna, a tam udział we Mszy św. w Ostrej Bramie , spotkanie z naszymi Rodakami z jednej ze szkół polskich na Litwie w Mickunach. Nasza szkoła odwiedziła szkołę w Jęczmieniszkach, do której uczęszcza 60 uczniów. Po drodze zwiedziliśmy także miejsce urodzenia Bł. Jerzego Popiełuszki, który urodził się w Suchowoli. Tu spotkaliśmy się z siostrą i bratem Popiełuszki. Następnie odwiedziliśmy miejsce urodzenia Marszałka Józef Piłsudskiego w Zułowie, cmentarz na Rossie zwany Wileńskimi Powązkami. Odwiedziliśmy także Troki miejscowość wypoczynkową wraz z zamkiem Wielkich Książąt Litewskich.   

             

          • Wycieczka klas II i III do Chlebowej Chaty #LAB.P

          • Klasa II i III wybrały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty. Uczniowie zostali zabrani w podróż do dawnej wsi. Poznali życie naszych przodków. Mieli okazję zobaczyć sprzęty wykorzystywane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna, produkcji chleba, masła. Mogli się przekonać jak dawniej mieszkali ludzie i jak wyglądało ich życie codzienne. Uczniowie mogli wsiąść na  traktor, bryczkę, sanie oraz stary motocykl. Kolejną atrakcją było własnoręczne formowanie i wypiekanie podpłomyków, ubijanie masła, formowanie twarogu. Na zakończenie degustacja wszystkich pyszności przygotowanych własnoręcznie. Była nauka połączona z zabawą, pracą, a wszystko odbyło się w cudownej atmosferze i niepowtarzalnym zapachu świeżego chleba.

            Do obejrzenia wszystkich zdjęć zapraszamy do galerii.

          • KLASA W TERENIE #LAB. P

          • Klasa III bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Klasa w terenie". Głównym celem projektu jest promowanie edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację, doświadczenie i kreatywne myślenie. Od wrześna do maja uczniowie będą wykonywali zadania, dzięki którym zdobędą nowe doświadczenia, wzbogacą swoją wiedzę przyrodniczą, rozwiną świadomość ekologiczną. Jednocześnie praca zespołowa pomoże jeszcze lepiej zintegrować zespoł klasowy. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z naszych pierwszych działań.            

          • Poszukujemy dżentelenów - obchody dnia chłopaka. #LaboratoriaPrzyszlosci

          • 29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

            Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował trzy wyjątkowe atrakcje - nie tylko dla mężczyzn :)

            1) przedstawicielki samorządu przeprowadziły wybory na klasowego dżentelmana, a chłopcy, którzy zdobyli ten zaszczytny tytuł zostali nagrodzeni Orderami Dżentelmanów;

            2) przez cały dzień można było zrobić sobie zdjęcie na specjalnej fotościance;

            3) dodatkowo, osoby, które przyszły w tym dniu w muszce, krawacie, marynarce czy eleganckim kapeluszu, nie były w tym dniu pytane.

            Także dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków i słodkiego "co nieco". Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy na łamach naszej strony najserdeczniejsze życzenia!

          • "Sprzątanie świata łączy ludzi" #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W tym roku obchodzimy 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. W związku z tym, klasy I-III wraz ze swoimi wychowawcami przyłączyły się do udziału w sprzątaniu naszej planety. Uczniowie wyposażeni w gumowe rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły. Z wielkim zapałem zbierali „śmieciowe zdobycze”.

            Celem akcji jest przede wszystkim promowanie „nieśmiecenia” oraz ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan naszego środowiska naturalnego. Pamiętajmy, aby dbać o naszą planetę każdego dnia!

          • Filmowe projekty uczniów kl. 7a i 7b

          • Aby utrwalić wiedzę o greckich mitach oraz biblijnych przypowieściach uczniowie klas 7 przygotowali swoje własne filmowe adaptacje znanych tekstów kultury. Zostały one zaprezentowane na lekcjach języka polskiego.

            Do stworzenia filmowych projektów młodzież wykorzystała różne techniki: od nagrania filmiku w grze Minecraft, przez grę aktorską czy animację. Jesteśmy dumni, że mamy tak wszechstronnie utalentowanych uczniów :)

          • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA- 28.09.2023r.- L.P

          • Dzisiaj klasa 1a miała okazję celebrować Światowy Dzień Jabłka. 

            Z tej okazji uczniowie na początku wysłuchali informacji na temat jabłoni, jako drzewa charakterystycznego dla naszego kraju. Następnie, w nawiązaniu do wcześniejszych tematów lekcji dotyczących zmysłów i poznawania świata, pierwszoklasiści przy pomocy lup i mikroskopu oglądali z bliska jabłko: jego skórkę, miąższ, które następnie próbowali samodzielnie opisać. Podziałało to niezwykle intensywnie na ich zmysły, dlatego z chęcią zjedli jabłka. 

            Uczniowie klasy 1a mieli okazję zapoznać się również z działaniem drukarki 3d, ponieważ wraz z wychowawczynią stworzyli projekt jabłka, które następnie zostało wydrukowane. Cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, mimo tego, że powstało z niebieskiego filamentu. 

            W czasie tylu aktywności nie zapomnieliśmy również o zagadnieniach z edukacji matematycznej i polonistycznej, dlatego też tworzyliśmy modele głoskowe wyrazu JABŁKO wraz z zaznaczaniem poznanych liter: a, o ,e oraz dodawaliśmy i odejmowaliśmy w zakresie "5" oczywiście jabłka. 

            Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac plastycznych na temat wspominanego owocu.

          • Lekcja anatomii pod chmurką #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Nowa galeria Lekcja anatomii pod chmurką została dodana do albumu fotograficznego

            Na ostatnich lekcjach biologii, uczniowie klas VII mieli możliwość poznania budowy szkieletu. Swoją przygodę z układem ruchu rozpoczęli od ułożenia części szkieletu w całość, a następnie opisaniu jego poszczególnych elementów. Zajęcia "pod chmurką" sprzyjały przyswajaniu wiedzy anatomicznej uczniom klasy 7a i 7b.

          • W poszukiwaniu Dżentelmenów...

          • W dniu 29.09 odbędą się szkolne obchody Dnia Chłopaka pod hasłem: “Poszukujemy dżentelmanów” :)

            1. Przedstawicielki Samorządu Szkolnego odwiedzą poszczególne klasy - uczennice z danej grupy w tajnym głosowaniu będą miały możliwość wyłonienia Klasowego Dżentelmena, który otrzyma specjalną odznakę.

            2. Wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu zjawią się w szkole ubrani w elementy stroju, charakterystyczne dla dżentelmanów - krawaty, muszki, marynarki, kapelusze - nie będą w tym dniu pytani :)

            3. Dodatkowo, obok sali gimnastycznej będzie można w tym dniu zrobić sobie zdjęcie na specjalnej fotościance.

            Zapraszamy Wszystkich do wspólnej zabawy!

            SU

          • Wycieczka do Wrocławia - Lab.P

          • W piątek 22 września uczniowie klas 5 i 6 wraz z opiekunami udali się do Wrocławia, do Ogrodu Zoologicznego. Uczniowie zwiedzali Afrykarium – największe oceanarium w Polsce. Dodatkowo zobaczyli: terrarium, tygrysy, żyrafy, hipopotamy, rekiny i wiele innych ssaków i gadów oraz ptaków czy ryb. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i pozytywnych emocji :)

          • Osobliwości świata fizyki - Lab.P

          • Uniwersytet Śląski otworzył swój kampus w Katowicach dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w ramach cyklu wykładów Osobliwości świata fizyki

            W dn. 21.09.2023 r. uczniowie klasy 7a, 7b i 8 mogli  uczestniczyć w dwóch wykładach, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników placówek naukowo-badawczych. Dotyczyły one oddziaływania fal oraz żywiołu ognia.

          • Obchody Narodowego Dnia Sportu - III edycja Biegu po Książkę Lab.P.

          • 17 września przypadał Narodowy Dzień Sportu. Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole III edycję Biegu po książkę. W tym roku tor szybkościowy został przygotowany na sali gimnastycznej i cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych uczniów. Każdy, kto chciał, mógł wystartować, ale zwycięzca z każdej klasy był tylko jeden - i to właśnie on otrzymał upominek w postaci książki :)

            Cieszymy się, że tak dużo dzieci wzięło udział w zabawie, bo przede wszystkim zabawa się liczyła najbardziej i zapraszamy do następnej edycji za rok :)

          • Życie codzienne w Średniowieczu - Lab.P

          • W ubiegłym tygodniu na zajęciach z języka polskiego uczniowie klas 7 poznawali niezwykłą epokę literacką, jaką było średniowiecze. Przenieśliśmy się w czasy zakonu krzyżackiego, królewskiego dworu, klasztornych modlitw - stoczyliśmy także turniej na miecze, który odbywał się według honorowych zasad kodeksu rycerskiego. Zachwycaliśmy się również kunsztownym językiem dawnych czasów, pełnym archaizmów, takich jak ongiś czy algierka :)

          • Rozbudzamy talenty - Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto obchodzone jest w ponad 100 krajach na całym świecie a inspiracją do jego powstania stała się Vashti, bohaterka książki „Kropka" R. Reynoldsa.

            Główna bohaterka nie wierzyła w siebie, ale jej nauczycielka wychwalała jej prace i zachęcała do dalszego tworzenia. Historia ta pokazuje nam jak ważne jest wsparcie bliskich nam osób, w tym nauczycieli, w dążeniu do własnych marzeń.

            W naszej szkole, pełnej utalentowanych uczniów nie mogło zabraknąć obchodów takiego święta.

            Na różnych przedmiotach - matematyce, języku polskim, zajęciach w ramach edukacji wczesnoszkolnej - obchodziliśmy ten dzień. Również przerwy mijały nam na tworzeniu pięknego świata pełnego kolorowych kropek :)

          • Dzień Kropki w klasie 1B

          • Nowa galeria Dzień Kropki w klasie 1B została dodana do albumu fotograficznego

            W naszej klasie dzieci świetnie się bawiąc odkrywały swoje talenty i mocne strony. Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe postacie, które zawisły w klasowej galerii. Tego dnia obowiązywały oczywiście ubrania w kropki.

          • Wybory do samorządu szkolnego i utworzenie zespołu reporterskiego #LaboratoriaPrzyszlosci

          • "Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają..., żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał…”                                                                                                                              Janusz Korczak

            14 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój plakatach zawieszonych pod salą 109. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata.
            Głosami szkolnych wyborców przewodniczącą szkoły została Julia Szymanowska z klasy 6, która zdobyła 44 głosy. Zastępcą przewodniczącej szkoły został Damian Buch, a sekretarzem Daria Fojcik.

            W skład samorządu szkolnego weszli także:

            • Marcelina Szostek,
            • Krzysztof Czarny,
            • Wiktoria Pawlas.

            Opiekunami samorządu szkolnego są p. Aneta Merkel i p. Aleksandra Sobańska.

            Przy okazji wyborów został powołany zespół reporterski w składzie: Ignacy Brzoska, Wiktor Biazik, Mikołaj Staroszczuk. Zadaniem reporterów będzie dokumentowanie najważniejszych wydarzeń ze szkolnego życia. 

            Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do aktywnego włączenia się w działalność samorządu.

          • Narodowe Czytanie - Lab.P

          • 9 września miała miejsce kolejna edycja odbywającego się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polski Narodowego Czytania. W tym roku czytano fragmenty Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, bowiem jak napisał w liście Andrzej Duda:

            “Nad Niemnem to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej [...]”.


            W ramach obchodów Narodowego Czytania w naszej szkole uczniowie klas siódmych wysłuchali fragmentów Nad Niemnem, dzięki aplikacji My Heritage wysłuchali ciekawostek z biografii Elizy Orzeszkowej, a na koniec przybyli sobie pamiątkowe pieczątki z wydarzenia.  

            O inicjatywie Narodowego Czytania można przeczytać:

            https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
      • szkoła tel/fax/ 32 2124013 przedszkole tel. 32 2124445
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce ul. Woszczycka 20 43-267 Rudziczka Poland
      • Identyfikator ePUAP: zsprudz1
      • Dyrektor ZSP Rudziczka Jacek Indeka
      • Wicedyrektor ZSP Rudziczka Anna Matyjaszczyk
      • godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00
      • w okresie wakacyjnym sekretariat przyjmuje petentów w godzinach: 8.00 - 13.00 lub w godzinach 7.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu
      • Marcin Gruszka
      • 785 465 194
    • Logowanie